Information for Poles staying abroad due to the announcement of epidemiological threat

729x308

  • If you are travelling as part of an organised tour, contact the organiser, who should help you return to Poland.
  • If you are travelling independently, follow the procedure of your airline. Check with the airline if you can change your flight to a different EU member state from which you will be able to travel to Poland by land (by car, bus or coach). At the moment, only Germany has not announced limitations in border crossing.
  • Contact your insurance company to extend your insurance policy and check if the policy can cover the costs of changed travel arrangements and your extended stay abroad.
  • If you are running out of funds, contact your family or friends. A consul can grant financial assistance to return to Poland only in exceptional circumstances, and only to persons who cannot receive help of their family and friends. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul
  • If you are unable to return of Poland, send an e-mail to the closest consular Office, providing your personal details and briefly describing your situation and the place where you are staying. We will inform you if there is a possibility of organising special charter flights to Poland.
  • All Polish citizens currently staying abroad have the right to enter Polish territory. Each Polish citizen returning to Poland will be examined and required to undergo a 14-day quarantine.
  • For more information on the border closure, go to:
    https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem information in Polish

Komunikat dla Polaków przebywających za granicą w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.

Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. <link do strony – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul>

Jednocześnie w zakresie uregulowania kwestii wizowych na terenie Australii prosimy
o zapoznanie się z informacjami na stronie Australijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych https://www.homeaffairs.gov.au/news-subsite/files/coronavirus-general-20200201.pdf

Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres mailowy urzędu (dane podane poniżej) Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Jeżeli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, to poinformujemy Cię o tym.

Uwaga! By pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację #LOTdoDomu. PLL Lot uruchomił specjalną stronę internetową https://lotdodomu.com/. Istnieje na niej możliwość rejestrowania zapotrzebowania na powrót do kraju. Polski przewoźnik będzie na bieżąco analizował liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz na stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Dane kontaktowe do Ambasady RP w Canberze i Konsulatu Generalnego RP w Sydney:

e-mail: canberra.wk.dyzurny@msz.gov.pl

e- mail: sydney.kg.dyzurny@msz.gov.pl

 

Prosimy o monitorowanie komunikatów na stronie oficjalnej  Polska w Australii

https://www.gov.pl/web/australia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: