Aktualne przepisy dla podrozujcych

eight_col_000_1PP2LM

Przypominamy o konieczności rejestrowania się na stronie #LOTdoDOMU

Prosimy o zapoznanie się z opcjami https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

Restrykcje na lotniskach w obszarze azjatyckim

Wjazd do Tajlandii

Władze miejscowe ogłosiły, że od północy z 21 na 22 marca czasu miejscowego, wprowadzą  obowiązek, by każdy pasażer podróżujący do Tajlandii, w momencie odprawy w porcie wylotu, przedstawił zaświadczenie lekarskie. Ma ono być wydane nie wcześniej niż na 72 h przed odprawą i ma stwierdzać, że u pacjenta nie ma podejrzenia infekcji COVID-19 („poses no risk of being infected with COVID-19”). Wymagana też będzie polisa ubezpieczeniowa, obejmująca koszty leczenia COVID-19 na kwotę nie mniejszą niż 100 000 USD.

Uzyskanie zaświadczenia stwierdzającego brak podejrzenia infekcji COVID-19  jest bardzo trudne w większości państw. W praktyce wymóg ten może oznaczać, że od północy z 21 na 22 marca nie będzie można przylecieć do Tajlandii.

Do tego czasu, zaświadczenie lekarskie powinno być wymagane tylko od osób, które przylatują z państw i terytoriów uznawanych przez władze tajskie za „wysokiego ryzyka” lub takich, które przebywały w nich w ostatnich 14 dniach (Włochy, Chiny, Korea Południowa, Hong Kong, Makau, Iran, Francja, Hiszpania, Niemcy, USA, Szwajcaria, Norwegia, Dania, Holandia, Szwecja, Wlk. Brytania, Japonia).

Implementacja powyższych przepisów zależeć będzie w dużej mierze od linii lotniczych, których obowiązkiem ma być sprawdzanie, czy pasażer posiada zaświadczenie lekarskie. Trzeba liczyć się z odwoływaniem licznych lotów do Tajlandii.

W teorii zaświadczenie nie powinno być wymagane od pasażerów, którzy planują pozostać na tym samym lotnisku w Bangkoku tylko w strefie tranzytowej, nie dłużej niż 10 godzin. W praktyce, linie lotnicze mogą z ostrożności żądać takiego zaświadczenia od wszystkich. Ponadto, pozostanie w strefie tranzytowej może nie być możliwe w przypadku przesiadki na lotnisku w Bangkoku z komercyjnego lotu rejsowego do czarteru LOT, zwłaszcza z bagażem rejestrowanym. Kwestie te musisz wyjaśnić z linią lotniczą, którą planujesz dotrzeć do Bangkoku.

Poniższe zasady dotyczą tylko wjazdu do Indonezji

  • Indonezja zawiesza turystyczny ruch bezwizowy oraz wydawanie wiz po przylocie (Visa on Arrival, VoA). Zawieszenie obowiązuje co najmniej 30 dni.
  • Przed przylotem do Indonezji należy otrzymać wizę w Ambasadzie Indonezji. Do wniosku wizowego należy załączyć certyfikat zdrowia wydany przez lekarza.
  • Prawa wjazdu nie będą mieć osoby przebywające przez ostatnie 14 dni w jednym z następujących krajów: Francja, Hiszpania, Iran, Niemcy, Szwajcaria, Watykan, Wielka Brytania, Włochy.
  • Podczas przyjazdu w porcie przylotu należy wypełnić formularz zdrowotny.
  • Powyższe zasady wchodzą w życie od północy 20.03.2020 czasu dżakarckiego.
  • Dodatkowo zamyka się granicę lądową z Timorem Wschodnim dla ruchu osobowego na 2 miesiące.

Strony placówek – komunikaty o sytuacji na granicy:

Australia – https://www.gov.pl/web/australia/informacja-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa

Katar/ Doha – https://www.gov.pl/web/katar/informacja-dotyczaca-sytuacji-zwiazanej-z-koronawirusem – jeżeli jest jedne bilet i tranzyt Katar  to ok. na dzień 23 marca. 16 marca br. Katar wprowadził całkowity zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. Będzie on trwał 14 dni, z możliwością przedłużenia. Loty tranzytowe przez lotnisko im. Hamada w Dosze będą kontynuowane.

Tajlandia/ Bangkokhttps://www.gov.pl/web/tajlandia/koronawirus-sars-cov-2

Indonezja – Denpasar  – https://www.gov.pl/web/indonezja/nowe-zasady-wjazdu-do-indonezji

Singapur – https://www.gov.pl/web/singapur/informacja-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa-sars-cov-2–covid-19 Singapur: z dn. 24 bm. zakaz wjazdu oraz tranzytu dla posiadaczy wiz krótkoterminowych,

Indie/ Dehli – https://www.gov.pl/web/indie/koronawirus-w-indiach-i-innych-krajach-akredytacji

– Indie: zakaz wjazdu dla cudzoziemców; zniesienie wiz “on arrival”.

Emiraty/Dubaj – https://www.gov.pl/web/zea/tymczasowo-zawieszony-ruch-bezwizowy-dla-panstw-unii-europejskiej – ZEA: tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego dla wszystkich państw objętych takim ruchem; Zawieszone lotów od 25 marca.

– Japonia: zawieszenie, z dniem 21.03.2020 r., ruchu bezwizowego z Polską i innymi krajami UE; obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich osób przybywających ze strefy Schengen. (Ambasada RP w Tokio)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: