Informacja dla Polaków w Australii w związku ze stanem epidemii 06.05.2020

729x308WAGA! Od piątku, 20 marca 2020 r. od godz. 21:00 Australia wprowadziła zakaz przyjazdów dla cudzoziemców. Przeloty tranzytem przez australijskie lotniska NIE są możliwe z wyjątkiem osób, które uzyskają indywidualne wyłączenie z zakazu (exemption) wydane przez Australijską Straż Graniczną oraz będą posiadać ważną wizę tranzytową 771.

UWAGA! Wszystkie osoby planujące wyjechać z Australii a posiadające podwójne obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w Australii powinny upewnić się, że nie podlegają ograniczeniom w wyjeździe poza granice kraju. Informacja pod linkiem (oraz poniżej): https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/departmental-forms/online-forms/covid19-enquiry-form


  • Informacja o lotach linii Qatar Airways do Europy: Linie zwiększyły liczbę lotów do Europy z wybranych australijskich miast (Melbourne, Sydney, Perth). Prosimy o sprawdzenie oferty pod linkiem https://www.qatarairways.com/en-au/offers/we-will-get-you-home.html?cid=REAU2220 oraz poźniejszych możliwości dotarcia do Polski drogą lądową.
  • Informacja australijskiego Departamentu Spraw Zagranicznych o lotach linii Qantas z Melbourne i Perth do Londynu (nr lotu QF9) od 12 kwietnia br. w ciągu kolejnych czterech tygodni. Prosimy o sprawdzenie dostępnych możliwości tranzytu na dalsze loty np. do Niemiec i stamtąd drogą lądową do Polski. Zainteresowane osoby mogą zakupić bilety na stronie linii lotniczych.
  • Informacja od Ambasady RP w Berlinie: Powrót obywateli polskich do kraju tranzytem przez Niemcy jest wciąż możliwy. UWAGA: konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego dalszą podróż z niemieckiego lotniska do granicy Polski (zakupiony bilet). Z Berlina wciąż utrzymywane jest przez firmę Flixbus połączenie autobusowe do Szczecina (i okazjonalny kurs do Warszawy). Koleją można dojechać do miejscowości przygranicznych (np. Frankfurt nad Odrą, Görlitz)  i przejść piechotą do Polski. Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń podróży wprowadzonych przez Niemcy dostępne są na niemieckiej stronie rządowej. W przypadku problemów związanych z podróżą lub tranzytem przez Niemcy, uprzejmie prosimy o przedstawienie oficjalnego pisma Ambasady Polskiej w Australii, a także pism w sprawie możliwości tranzytu przez Niemcy do Polski przygotowanych przez Ambasadę Niemiec i Konsulat Generalny Niemiec.
  • Istnieje też możliwość przelotu do Szwecji (w załączniku szczegóły na temat dalszego transportu) lub Danii i stamtąd promem do Polski (www.polferries.com).
  • Istnieje także możliwość tranzytu przez Holandię (szczegóły w załączniku).
  • Informacja linii Lufthansa z 28 kwietnia br. – Lufthansa oferuje połączenie Sydney-Tokio-Frankfurt trzy razy w tygodniu. Obecny rozkład obowiązuje od 27 kwietnia do 12 maja 2020 r. Zakup biletów poprzez stronę www.lufthansa.com lub przez australijskie biura podróży. Kontakt w razie potrzeby wsparcia w procesie rezerwacji: ausupport@dlh.de lub 1300 724 666 pon.-pt. 9:00 do 17:00. Zgodnie z informacją Ambasady RP w Tokio, polscy obywatele mogą podróżować tranzytem przez Tokio pod warunkiem, że nie opuszczą międzynarodowej strefy tranzytowej lotniska. Przypominamy też, że wszystkie osoby podróżujące tranzytem przez Niemcy, muszą posiadać bilet na dalszą podróż do Polski (pociąg, bus). Brak potwierdzenia dalszej podróży może skutkować odmową wejścia na pokład samolotu lecącego do Niemiec.

Polska przywróciła kontrole graniczne na wszystkich granicach i ograniczyła możliwość wjazdu na swoje terytorium dla cudzoziemców (do 3 maja br., z możliwością kolejnych przedłużeń). Do 9 maja br. obowiązuje zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego.

Jednak wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę – szczegóły w ulotce informacyjnej.

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

W przypadku pracowników zatrudnionych przez zagranicznych pracodawców, prosimy o kontakt z pracodawcą w celu zorganizowania podróży lotniczej, umożliwiającej powrót do kraju.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem).

W dalszym ciągu jest możliwość podróży do Europy liniami komercyjnymi przez nadal czynne lotnisko tranzytowe Doha. Z Europy drogą lądową (ruchem kołowym) do Polski.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.

Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul

Jednocześnie w zakresie uregulowania kwestii wizowych na terenie Australii prosimy o zapoznanie się z informacjami w języku angielskim na stronie australijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Przydatne informacje w języku polskim, m.in. na temat edukacji, zatrudnienia i wiz, przygotowane przez australijskie MSW znajdują się też tutaj.

Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres mailowy urzędu (dane poniżej). Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. W przypadku indywidualnych pytań prosimy o bezpośredni kontakt.

Dane kontaktowe do Ambasady RP w Canberze i Konsulatu Generalnego RP w Sydney:

e-mail: canberra.wk.dyzurny@msz.gov.pl

e- mail: sydney.kg.dyzurny@msz.gov.pl


Ograniczenia wprowadzone przez Australię  bieżące informacje, uaktualniane w przypadku zmian

UWAGA! Od piątku, 20 marca 2020 r. od godz. 21:00 Australia wprowadziła zakaz przyjazdów dla cudzoziemców. Nie są możliwe przeloty tranzytem przez Australię (o wyjątkach czytaj na górze strony).

Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących obywatelami australijskimi, nowozelandzkimi z prawem pobytu lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Osoby, które przekroczą granice Australii po północy w sobotę 28 marca br. kierowane będa na przymusową 14-dniową kwarantannę do wyznaczonych hoteli.

Inne przepisy związane z walką z koronawirusem obowiązujące w całej Australii

– Wszyscy powinni pozostawać w domu z wyjątkiem koniecznych wyjść (do pracy, jeśli niemożliwa jest praca zdalna, do lekarza, do apteki czy w celu niezbędnych zakupów);

– Zamknięte: galerie sztuki, muzea, biblioteki, domy aukcyjne, biura nieruchomości, wszystkie kluby sportowe, parki rozrywki, kasyna, miejsca hazardu oraz kluby nocne, salony piękności, masażu, tatuażu;

– Zamknięcie restaruacji i kawiarni – z wyjątkiem zamówień na wynos i dostaw;

– Zakaz organizowania spotkań o charakterze społecznym, edukacyjnym i rekreacyjnym;

– Wprowadzenie zasady zachowania odległości 1,5 m pomiędzy dwiema osobami oraz 1 osoby na 4 m2 we wszystkich otwartych sklepach (spożywczych) i miejscach publicznych;

– Zgromadzenia publiczne ograniczone do 2 osób z zachowaniem zasady 1 osoby na 4 m2, śluby – nie więcej niż 5 osób, pogrzeby – nie więcej niż 10 osób;

– Zamknięcie kościołów i miejsc kultu religijnego;

– Zajęcia na uniwersytecie powinny zostać ograniczone do zajęć on-line;

– Możliwie ograniczyć długie kontakty z klientami, takie jak wizyty u fryzjera (należy zachować zasadę 1 osoby na 4 m2);

– Zalecane jest również unikanie wszelkich spotkań powyżej 2 osób, z wyjątkiem członków jednego gospodarstwa domowego.

Rząd federalny rekomenduje zaprzestanie podróży wewnątrz Australii. Wiele stanów wprowadziło również własne restrykcje dotyczące podróżowania:

Queensland – od 24 marca, wszyscy przyjeżdżający na teren Queensland są zobowiązani do odbycia 14-dniowej samoizolacji. Przywrócone zostają kontrole graniczne, nie będą działać pociągi. Wszystkie osoby chcące wjechać na terytorium stanu muszą uzyskać pozwolenie.

Australia Południowa – od 24 marca, wszyscy przyjeżdżający na teren Australii Południowej są zobowiązani do odbycia 14-dniowej samoizolacji.  Zostają również przywrócone kontrole graniczne.

Tasmania –  wszyscy przyjeżdżający, włącznie z osobami mieszkającymi na stałe, na teren Tasmanii są zobowiązani do odbycia 14-dniowej izolacji w miejscu wyznaczonym przez władzę. Wszyscy turyści muszą opuścić Tasmanię.

Australia Zachodnia – od 24 marca wszyscy przyjeżdżający na teren Australii Zachodniej są zobowiązani do odbycia 14-dniowej samoizolacji. Stan jest zamknięty dla podróżujących z innych stanów, z wyjątkiem osób posiadających specjalne pozwolenia.

Terytorium Północne – od 24 marca przyjeżdżający na teren Terytorium Północnego zobowiązani są do odbycia 14-dniowej samoizolacji.

Australijskie Terytorium Stołeczne – na dzień 25 marca nie ma wprowadzonych dodatkowych ograniczeń dotyczących podróżowania.

Nowa Południowa Walia – na dzień 25 marca nie ma wprowadzonych dodatkowych ograniczeń dotyczących podróżowania.

Wiktoria – na dzień 25 marca nie ma wprowadzonych dodatkowych ograniczeń dotyczących podróżowania.


Ambasada i Konsulat na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, ambasadami krajów UE oraz właściwymi władzami miejscowymi w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.

Podróżującym zalecamy zapoznanie się z informacjami na temat koronawirusa dostępnymi na stronie MSZ, na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego RP i Ministerstwa Zdrowia.

Aktualne informacje zdrowotne rządu australijskiego dotyczące COVID-19 można znaleźć na stronie australijskiego Departamentu Zdrowia (w języku angielskim).

Informacja na temat kwestii wizowych związanych z zakazem wjazdu do Australii znajduje się na stronie Departamentu Spraw Wewnętrznych (w języku angielskim).

Osoby przebywające w Australii mogą uzyskać więcej informacji na temat koronawirusa pod całodobowym numerem infolinii australijskiego Departamentu Zdrowia 1800 020 080 lub kontaktując się z departamentami zdrowia w poszczególnych stanach i terytoriach.

W razie wystąpienia symptomów choroby należy zadzwonić na numer alarmowy 000.

Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

Ponadto, zachęcamy wszystkich podróżujących, w tym do Australii, do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

W sytuacjach nagłych istnieje możliwość kontaktu z konsulem pod numerem telefonu dyżurnego:

Konsularny numer alarmowy Ambasady RP w Canberze (dla osób przebywających na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego): +61 411 540 466

Konsularny numer alarmowy Konsulatu Generalnego w Sydney (pozostałe stany i terytoria Australii): +61 419 488 677


Ograniczenia wprowadzone na Fidżi 

Rząd Australii ogłosił, że od 20 marca wjazd do kraju będzie dozwolony tylko obywatelom Australii lub stałym rezydentom. Ponieważ wiele połączeń lotniczych do i z Fidżi łączy się w Australii i Nowej Zelandii, opcje wyjazdu z Fidżi są obecnie ograniczone. Jeśli jesteś obecnie gościem na Fidżi, radzimy przygotować się do wyjazdu jak najszybciej. Jeśli mieszkasz na Fidżi, powinieneś być świadomy potencjalnego wpływu zamknięcia granic i ograniczeń lotów na przyszłe plany podróży.

Od piątku, 20 marca Fidżi zamyka swoje granice dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy (również Wielkiej Brytanii). W mocy pozostaje zamknięcie granic dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terenie Chin, Iranu i Korei Południowej. Ponadto, wszystkie osoby przybywające na Fidżi są zobowiązane do poddania się obowiązkowej, 14-dniowej samoizolacji.

Ograniczenia wprowadzone na Wyspach Salomona

Wyspy Salomona zamknęły swoje granice dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terytorium m.in. Chin, Włoch, Iranu czy części krajów europejskich. Granice pozostają otwarte dla podróżnych z Australii, Nowej Zelandii, Polski czy USA. Przy wjeździe wszyscy podróżni są proszeni o wypełnienie deklaracji ostatnich podróży – po ocenie zagrożenia, może zostać im nakazane odbycie 14-dniowej samoizolacji.

Ograniczenia wprowadzone w Mikronezji

Mikronezja zamknęła swoje granice dla wszystkich osób, które przebywały na terenie kontynentalnych Chin po 6 stycznia 2020 r. Osoby podróżujące z innych krajów, w których występowały przypadki koronawirusa, mogą wjechać na teren Mikronezji, tylko jeżeli wcześniej przebywały przynajmniej 14-dni w kraju, gdzie nie ma żadnego stwierdzonego przypadku.

Ograniczenia wprowadzone w Papui-Nowej Gwinei

Papua-Nowa Gwinea zamknęła granice dla osób, które przebywały (włączając tranzyt) na terytorium Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i  Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich 14 dni. Zamknięta jest również granica lądowa z Indonezją. Nieprzyjmowane są statki z ponad 15 osobami na pokładzie. Pozostali podróżni mogą zostać skierowani na obowiązkową, 14-dniową samoizolację.

Ograniczenia wprowadzone w Nauru

Nauru zamknęło granice dla: osób zarażonych koronawirusem, osób, które w ciągu ostatnich 21 dni były w bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną koronwirusem, a także dla osób, które w ciągu ostatnich 21 dni przebywały (włączając tranzyt) na terenie: Europy, kontynentalnych Chin, Hong Kongu, Makao, Korei, Iranu, USA oraz Azji z wyjątkiem Tajwanu. Wszystkie pozostałe osoby zobowiązane są po przyjeździe do odbycia 14-dniowej samoizolacji.

Ogrniaczenia wprowadzone w Vanuatu

Vanuatu zamknęło granice dla osób przyjeżdżających z krajów, gdzie jest więcej niż sto potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19. Osoby, które  przebywały (włączając tranzyt) na terenie Chin, Hong Kongu, Tajwanu, Korei Południowej, Japonii i Singapuru, muszą odbyć 14-dniową samoizolację w państwie trzecim. Konieczne jest również przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, że nie podejrzewa się u nich zarażenia COVID-19.

Materiały

Informacje dot. odbywania kwarantanny domowej w Polsce
Informacje​_o​_kwarantannie​_02​_04.pdf 0.19MB
Pismo Ambasady Polskiej w Australii dotyczące podróżowania i tranzytu przez Niemcy
GERMAN​_RULES​_OF​_TRAVEL​_AND​_TRANSIT.pdf 1.07MB
Transport do Polski ze Szwecji
SZWECJA​_-​_TRANSPORT​_DO​_POLSKI.docx 0.01MB
List Konsulatu Generalnego Niemiec w sprawie tranzytu przez Niemcy
German​_Consulate-General​_transit​_support​_letter.pdf 0.39MB
Informacja dotycząca tranzytu przez Holandię do Polski
Informacja​_tranzytowa​_Holandia​_-​_Polska.pdf 0.27MB
List Ambasady Niemiec w sprawie tranzytu przez Niemcy
23042020​_1900​_Rules​_for​_transiting​_through​_Germany.pdf 0.29MB

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: